František Palacký /1798-1876/
Narodil se v Hodslavicích na Moravě jako syn učitele. Studoval v Trenčíně a Bratislavě. Pak byl několik let šlechtickým vychovatelem a zabýval se poezií. Roku 1823 odešel do Prahy, kde se za vedení Dobrovského věnoval historii, které zůstal věrný až do konce svého života. Zabezpečil se sňatkem s Terezií Měchurovou, dcerou pražského advokáta Jana Měchury, který roku 1809 koupil nedaleko Klatov otínský statek a dokončil výstavbu otínského zámku. Sňatek Františka Palackého se uskutečnil v roce 1827 v kostelíku v Předslavi.
V otínském glorietu pracoval Palacký na svých Dějinách národu českého, které začaly vycházet roku 1836 /nejprve německy/, česky vycházely od roku 1848. Důraz kladl především na období husitství.
Palacký se zasloužil o rozvoj národního života i organizačně; zasadil se o zřízení Časopisu vlasteneckého muzea a s jeho jménem je rovněž spjato založení Matice české - organizace vydávající české knihy - a později Národního divadla.
Vtípek
Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“
Věděli jste?
image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné