Čingiz Ajtmatov /nar.1928/

  • světově proslulý kirgizský spisovatel
  • ve svém díle využívá mýtů, legend

Stanice Bouřná /1980/

  • román, známý rovněž pod názvem Den delší než století - zobrazuje životní osudy železničáře žijícího na malé staničce uprostřed kazašské stepi - prolíná se minulost – legendy a mýty - s přítomností i budoucností

Popraviště

  • román, v němž autor popisuje řadu zajímavých osudů, které se navzájem dotýkají. Román je svědectvím o obyvatelích Kirgizie z doby před několika lety, kdy byla zdejší příroda ničena zásahem člověka.
  • Autor líčí např. osud Guljumkan, ženy pastevce, která v novém prostředí hledá naplnění své mnohaleté touhy po rodině. Osud ženy autor porovnává s osudem vlčice Akbary, která chce vychovat své mladé v novém prostředí, protože z předchozího ji člověk vyštval nesmyslnými zásahy do přírodní rovnováhy. Vlčice několikrát přijde o své mladé /zásahem člověka/ - naposledy jsou vlčata ukradena a shodou okolností se dostanou do Guljumkanina domu. Přestože jsou tam jen krátce, vlci nesnesitelně vyjí, protože cítí jejich pach. Guljumkanin muž se rozhodne vlky zabít, ale Guljumkan soucítí s vlčicí jako matka. Nakonec se podaří zabít pouze vlka, vlčice se chce pomstít a jednoho dne odnáší syna Guljumkan. Otec chce zabránit tomuto únosu, ale nešťastnou náhodou syna zastřelí. Autor mimo jiné líčí rovněž osudy lidí, sbírajících ve stepi drogy /trávu/ a bojujících se zákonem.

Vtípek

Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“

Věděli jste?

image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné


stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz | o webu

TOPlist