Mika Waltari

Egypťan Sinuhet

Sinuhet, syn otce Senmuta a matky Kipy, touží být odmala lékařem jako jeho otec. Tomuto umění se v Domě života naučí a po smrti královského otvírače lebek Ptahora je novým faraonem Achnatonem jmenován na jeho místo. Léčí bohaté i chudé, je velmi obratný a vzdělaný, a proto nabude brzy velikého bohatství. Zamiluje se do krásné, ale proradné Nefernefernefer, které ve své slepé lásce upíše veškerý svůj majetek i majetek rodičů za to, že k ní smí párkrát vejít. S ostudou po celém městě Vesetu a s černým svědomím se rozhodne, že spolu se svým otrokem Kaptahem opustí Egypt a procestují okolní země, aby získal nějaké bohatství a naučil se od tamních lékařů léčebné metody, které neznal. Pozná nové přátele, zvláště dívku Mineu, krásnou tanečnici s býky. Minea dále cestuje s ním. Zamilují se do sebe. Sinuhet ví, že Mineu nejspíš brzy ztratí - dívka má vstoupit do Domu bohů, kde má strávit zbytek života. Místo blahobytu ji ale čeká smrt. Zarmoucený Sinuhet se vrací s Kaptahem do Vesetu. Kaptahovi dává svobodu a ten díky své chytrosti bohatne. Sinuheta sále považuje za svého pána a vše dělá jen pro jeho dobro. Ale faraón Achnaton, Sinuhetův přítel, má svého nového boha - místo „starého" Amona uctívá Atona a nutí lid, aby v něj věřil také. Lidé se bojí a dělí se na dva tábory, které se nenávidí a válčí mezi sebou. Zaslepený Achnaton nechá tedy postavit nové město Achetaton, kde žijí pouze příznivci Atona. Tím se ale nic nevyřeší. Lidé se vraždí dál a přestože je Amon definitivně svržen, ve Vesetu je bída, hlad a strach. Po dlouhé době je všem vzdělaným jasné, že pokoj a klid ve městě nastane jenom v případě, bude-li faraón zabit a znovu uctíván Amon. Tak se také stane - Achnatonovi konečně spadnou růžové brýle a dobrovolně vypije jed z rukou Sinuheta. Faraónův syn, malý Tutanchamon, je okamžitě korunován. Sinuhet však dále věří v Atona. Zabijí mu Merit, druhou ženu, kterou kdy doopravdy miloval, a jeho syna Thovta. Aby opět utekl před svědomím, dobrovolně provází jako lékař svého přítele Haremheba, velkého bojovníka, ve válce proti Chetitům. Po válce se navrací do Vesetu. Tím ale Sinuhetovy útrapy nekončí - pod hrozbou smrti zabije Chetitského prince, aby nerozbil džbán s princeznou Beketamon a země Chatti se nespojila s Egyptem. Sinuhet se stává zatrpklým, smutným a aby ulehčil svému svědomí, snaží se rozmlouvat s chudými i bohatými, aby si uvědomili, co je dobré a co zlé. Sklízí jen posměch. Jeho přítel Haremheb, který se se Sinuhetovou pomocí stal faraónem ale nemůže dopustit, aby Sinuhet pobuřoval chudé proti bohatým, proto ho vyžene do cizí země, kde ho zabezpečí. Po roce se k němu vystěhuje jeho domácí Muti, protože se jí nelíbí chování lidí ve Vesetu. Sinuhet zde píše už na sklonku svého života tuto knihu, aby si uvědomil, jaký význam měly jeho činy a jeho život.

Vtípek

Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“

Věděli jste?

image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné


stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz | o webu

TOPlist