Bohumil Hrabal
Obsluhoval jsem anglického krále
Hrdinou je malý a dětinský číšník Jan Dítě, trpí silnými komplexy méněcennosti kvůli svému vzrůstu. Ve snaze přimět okolí, aby ho přijalo a jednalo s ním jako rovný s rovným, se snaží přizpůsobit bez ohledu na morální principy své doby. Pracuje v luxusních podnicích předválečného Československa, v nichž obsluhuje diplomaty a bohaté obchodníky. Své vnucování do horních společenských vrstev ho přivádí v době okupace na stranu Němců, ale výsledkem je pouze pohrdání ze strany Němců a nenávist od Čechů. Teprve po převratu v roce 1948 si konečně Jan Dítě uvědomuje, že je nesmyslné se snažit přizpůsobit se měnícím se podmínkám světa. Vzdá se všech svých ambicí utíká do samoty. Jeho novým místem se stává zapadlá horská samota. Kniha je velmi zajímavá nejen svou filozofickou polohou, ale i odvážnými erotickými motivy a kompozicí - každá z pěti částí je rámovaná slovy: "Dávejte pozor, co vám teďka řeknu" a na konci "Stačí vám to? Tím dneska končím".
Vtípek
Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“
Věděli jste?
image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné