Petr Šabach (*1951)
- absolvoval filosofickou fakultu UK
- zaměstnán jako technický redaktor, metodik, noční hlídač
- nyní se věnuje pouze literární tvorbě
Jak potopit Austrálii(1986)
Šakalí léta (1993)
Hovno hoří (1994)
- Hovno hoří ...
S mým bratrem to bylo víceméně pořád stejné. Až na to, že jablka nahradil pivem. S matkou si dopisovali. Ona mu každý den nechávala v kuchyni lístek: VEČEŘI SI OHŘEJ. NAPIŠ, KDY CHCEŠ BUDIT. MÁMA. A on tam každý den připsal: NIKDY. Měl velmi vážný poměr s dívkou s mandlovýma očima. Jednou se hrozně pohádali a bratr se ze zoufalství pokusil o sebevraždu. Přistrčil si k troubě stoličku, na tu se svalil (bylo to k ránu a právě se odněkud vrátil, úplně namol) a zapnul všechny knoflíky na maximum. Potom usnul. Všechno by bývalo v naprostém pořádku, nebýt toho, že trouba byla elektrická. (Vsadím se, že si toho nikdy nevšiml, protože v kuchyni se prakticky nevyskytoval, a když mi jednou měl ohřát knedlíky, dal je na plech do trouby.) Zachránila ho matka. Bratr už byl pomalu k jídlu, když ho vytahovali. Seděli s ním potom s otcem až do božího poledne, vážně diskutovali a bratr s předpečenou hlavou naříkal a hlasitě se dožadoval piva. Druhý den si samozřejmě nic nepamatoval. Já mu to celé vypravoval a on jen užasle opakoval: "Fakt, vole?!"
Opilé banány
Čtyři muži ve vodě, aneb opilé banány se vracejí
Ramon (Psáno pro New York Times)
- Opět jde o ironický pohled na naše zdejší poměry, na naše "čecháčství", napsaný nezvyklým jazykem pubertálního mladíka. Tento „nadějný" mladý spisovatel si vede svůj sešit vlastní tvorby, ve kterém si zaznamenává všechno podstatné, co se děje v jeho rodině, vesnici Kozloděj a v neposlední řadě i příběh skutečného indiána Ramona, který se jednoho letního dne znenadání objevil v této lokalitě. Podivná postavička s doktorským kufříkem, obrovským pérem orla bělohlavého a láhví nějaké „ohnivé vody" s naloženým červem. Potká ho u jediné zajímavosti Kozlodějích, zázračného pramene Panenky sedmibolestné, který sice před pár lety obecní cedulí byl ohlášen za závadný, ale časy se mění a buďme rádi za nějakou atrakci. Ale atrakcí je v životě našeho pubertálního hrdiny více. Jeho puntičkářský a plachý otec - učitel češtiny, jeho dvojče - věčně nevhodně zamilovaná sestra Pepina, rázný a bláznivý děda a jiní. Všichni se nějak zapletou s Ramonem, klidným a ochotným indiánem, který se zabydlel v jejich boudě v zahrádkářské kolonie zvané Jamajka, kde nějakým magickým tancem oblétl všechny ještě neuvadlé rostliny a na závěr s velkou pečlivostí zasadil marihuanu. Té má zásobu ve svém doktorském kufříku, ale zásob není nikdo dost. Ramon se postupně zamotá do většiny záležitostí vesnice, je všemi oblíbený svou ochotou řešit jakýkoliv problém, i když spíše jen ochotně poslouchá a dělá že rozumí.
Zfilmované – Jan Hřebejk – Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo
Vtípek
Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“
Věděli jste?
image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné