Johanes Mario Simmel /simel/ /nar.1924/
- narodil se ve Vídni, dětství prožil v Rakousku a Anglii, po válce byl tlumočníkem vojenské správy v Rakousku, později redaktorem několika novin ve Vídni a Mnichově. Od 50.let žije v Bavorsku. Je jedním z nejúspěšnějších německých žijících autorů – jeho romány jsou přeloženy do 25 jazyků a přesáhly celkového nákladu 65 milionů exemplářů
- dvanáct románů bylo zfilmováno
- v českém jazyce mimo jiné vyšlo:
Láska je jen slovo
- román, jehož hlavním hrdinou je syn německého „podnikatele“, který ošidí Německo o 12,5 milionu marek. Utíká se svou ženou a milenkou do Švýcarska a zanechává v Německu svého syna. Ten je odchodem svých rodičů velmi poznamenán, nezapomene nikdy na křivdu svého otce, Nestuduje, je vyloučen z mnoha internátů, nakonec se dostává na poslední místo- do internátu, kde jsou především děti z „lepších“ rodin. Dostane se tam jen díky tomu, že ředitel má rád problémové žáky. Začíná studovat a zamiluje se do manželky otcova přítele. Plánují si společný život /i její dcera jej má velmi ráda/, ale ona se bojí, že opět sklouzne k životu v bídě /zvykla si v manželství na přepych/. Oba se tajně scházejí, ale jsou sledováni a vydíráni. Nakonec její manžel souhlasí s rozvodem a jejich případným sňatkem. Než však k němu dojde, je protagonista příběhu mrtev.
Jen vítr to ví
- román – Robert Lucas - zaměstnanec jedné pojišťovací společnosti je vyslán do Cannes, aby objasnil explozi luxusní jachty německého bankéře Hellmanna a jeho záhadnou smrt. Seznámí se tu s krásnou malířkou Angelou Delpierrovou a spolu s ní postupně proniká do světa mezinárodních financí. Jeho příběh se odehrává v luxusních rezidencích multimilionářů, na jachtách, v exkluzivních hotelích, nočních barech a hernách v Cannes. Je svědectvím o násilí a korupci, které nemělo být zveřejněno – proto je v závěru popřeno, jakožto výmysl choromyslného člověka.
Nikdo není ostrov
- román zabývající se problémem mentálně postižených dětí – takový osud potkal i nejkouzelnější děvčátko světa – krásnou devítiletou Babs, dceru nejslavnější filmové hollywoodské herečky Sylvie Moranové. Vypravěčem příběhu je playboy Philip Karen, žijící z lásky a peněz Sylvie Moranové. Není však jedinou ženou, která jej ovlivňuje – zamiluje se do lékařky Ruth. Autor přibližuje jednak oslnivé hollywoodské prostředí , ale rovněž prostředí nemocnic a lékařů, velmi často obětujících své soukromí ve prospěch těžce nemocných dětí.
Vtípek
Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“
Věděli jste?
image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné