Michal Viewegh (nar. 1962 Praha)

  • mládí prožil na Sázavě
  • po dvou letech studií na VŠE přešel na FF UK, kde vystudoval obor český jazyk - pedagogika
  • 1989 – 1993 působil jako učitel na ZŠ v Praze na Zbraslavi
  • od roku 1995 byl redaktorem nakladatelství Český spisovatel
  • v současné době je spisovatelem na volné noze

Jeho knihy vyšly v mnoha reedicích ( v celkovém nákladu téměř půl milionu výtisků), byly přeloženy do třinácti jazyků a některé byly zfilmovány. Za svoji literární činnost získal autor v roce 1993 cenu J.Ortena.

Tvorba:

Názory na vraždu (1990)
Báječná léta pod psa (1992)
Nápady laskavého čtenáře (1993)
Výchova dívek v Čechách (1994)
Účastníci zájezdu (1996)
Zapisovatelé otcovský lásky (1998)
Povídky o manželství a sexu (1999)
Nové nápady laskavého čtenáře (2000)
Švédské stoly aneb jací jsme (2000)
Vybíjená
Román pro ženy

Nejúspěšnějšími se staly především jeho romány Báječná léta pod psa a Výchova dívek v Čechách. Oba byly zfilmovány a přeloženy do mnoha jazyků. Oba mají autobiografický podtext, stejně jako další romány. Účastníci zájezdu – Viewegh je autorem filmového scénáře ke stejnojmennému filmu. Mimořádná schopnost vyprávět děj, přitažlivá témata, působivé příběhy i zpracování textu, humorný pohled na svět – to vše přitahuje především mladou generaci. Kritici vyčítají Vieweghovi, že jeho knihy jsou příliš komerční.

Báječná léta pod psa

Děj se odehrává začátkem 70. let. Rodiče čekají potomka, na těhotnou matku zaútočí vlčák, z úleku předčasně porodí Kvidy. Kvido se stává středem pozornosti celé rodiny. Vyrůstá z něj otylý klučík – velmi inteligentní. Poklidný život rodiny naruší příchod Rusů v roce 1968. Kvidovi rodiče se přestěhují z Prahy na Sázavu, pracují v tamějších sklárnách. Neprůbojný otec odmítá vstoupit do strany, proto nedostanou lepší bydlení. Když čekají druhé dítě a Kvido dostane zápal plic,vstoupí otec do VUMLu, začne hrát fotbal, aby se zviditelnil. Kvido recituje socialistické básničky – to vše přispěje k lepšímu bydlení. Otec je povýšen, díky znalosti cizích jazyků se zúčastní mnoha zahraničních cest – to ovšem netrvá dlouho – rodina je přistižena na návštěvě u odpůrce režimu Pavla Kohouta. Otec se stane vrátným, často je vyslýchám STB, stává se z něj introvert, nikomu nedůvěřuje. Většinu času tráví v dílně, kde si vyřezává svoji rakev. Další zklamání – Kvido opouští VŠ, stává se vrátným, aby měl čas psát knihy. Otec je zdrcen, matka mu chce pomoci. Dostává nápad, že by jej mohlo vyléčit vnouče. Přiměje Kvida, aby si pořídil dítě. Kvido požádá o ruku svou dlouholetou spolužačku a kamarádku Jarušku. Narodí se jim Anička, ale ani ta nedokáže dědečka přivést na jiné myšlenky. Od předčasného odpočinku v rakvi jej zachrání až listopadová revoluce, po které on i jeho žena dostanou odpovídající místa a po které mohl Kvido vydat svou první necenzurovanou knihu.

Kniha získala cenu J. Ortena
Zfilmováno: Petr Nikolaev
Hrají: Ondřej Vetchý, Libuše Šafránková, K. Fialová...

Vtípek

Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“

Věděli jste?

image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné


stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz | o webu

TOPlist