Milan Kundera
Žert
Román, kladně přijatý i v zahraničí. Nevinný vtip studenta Ludvíka Jahna, který pošle dívce Markétě, idealistické svazačce, pohlednici s provokativním textem: "Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij!" Dívka však pohled předá svazácké organizaci, svazáci uspořádají s Jáhnem soud a ten je nakonec vyloučen ze studií. Skončí jako pétépák, hroutí s mu i osobní život. Po létech, již jako politicky rehabilitovaný, přijíždí do rodného moravského města na slavnost Jízdy králů. Připraví si složitý plán, jehož cílem je svést manželku hlavního strůjce svého vyloučení ze školy, bývalého svazáka Zemánka. To se mu podaří, ale zjistí, že ta již se svým mužem intimně nežije, a tak svedením manželky Zemánkovi vlastně poslouží. Kniha je dokumentem 50.let. Kniha má zvláštní kompozici -jedna skutečnost je nazírána z úhlu 4 postav -jsou konfrontovány názory hlavních postav -je považován za postmodernistického autora - jeho romány se staví do opozice proti avantgardním pokusům, ale také proti klasickému chápání románu.
Vtípek
Student vypráví při literatuře: „ Za pomoci princezny, s kterou měl poměr, se mu podařilo uprchnout.“ Ze třídy se ozve: „Jaký poměr?“ Kdosi odpoví: „Slučovací.“
Věděli jste?
image – převažuje anglický způsob psaní, používá se v rodě ženském /nová image/, mužském /nový image, ojediněle i středním /nové image politické strany/, lze skloňovat /image, imagi,imagem,imagí/, častěji však zůstává nesklonné