Orientální literatura

1.Literatura sumerská

Nejstarší písemné památky pocházejí z oblasti Předního východu . Nejstarší klínové písmo zřejmě vynalezli Sumerové žijící v oblasti Mezopotámie. Psali trojhranným rydlem na hliněné destičky. Nejstarší památkou sumerské literatury je epos o Gilgamešovi. Je považován za nestarší dílo světové literatury ( asi 1700 př.n.l.)


Epos o Gilgamešovi

2. Literatura egyptská

Ve starověkém Egyptě vzniká hieroglyfické písmo. Bylo rozluštěno 1822 Francouzem Champollionem. Zde se psalo třtinovým pérem na papyrus. Byly psány především milostné písně /1300-1000 př. n.l./ - žena měla ve starověkém Egyptě úplně jiné postavení než v antickém nebo islámském světě - byla ctěna /především v manželství/.

Vlastní životopis Sinuhetův

3.Literatura indická/2.tisíciletí př.n.l./

Základ indického písemnictví tvořily rozsáhlé hymny, tzv. védy /véda – posvátné vědění - védský jazyk, později sánskrt/. Indové ve védách velebili své bohy, rozsahem jsou védy asi šestkrát větší než bible. Vznikaly zde rovněž eposy- Máhábhárata

Kámasútra – (Umění milovat)

4. Literatura perská/7.st. př.n.l./

Z perského písemnictví se dochovala sbírka náboženských textů Avesta - modlitby, mýty

5. Literatura čínská /11. -6. st. př.n.l./

Číňané používali čínské znakové písmo. Psali štětcem na papír nebo hedvábí. Nejznámější je Kniha písní /soubor čínského básnictví/. Básně opěvují ctnosti předků, mladší básně vypovídají o těžkém osudu lidí, zvláště žen, o dlouholeté vojenské službě, jsou zde rovněž písně milostné, svatební...

6. Literatura hebrejská

Hebrejské písemnictví je umění palestinských židů, užívajících hebrejský jazyk. Největším přínosem pro světovou kulturu se stala bible.

Bible

Starý zákon

Nový zákon

Ve středověku Bible rozhodujícím způsobem přispěla k rozvoji evropské vzdělanosti a kultury, silně ovlivňovala světonázorový vývoj lidstva. Překlady Bible do národních jazyků zpravidla zahajují rozvoj vlastního písemnictví jednotlivých národů a znamenají mnoho pro rozkvět jazyka.

U nás je Bible kralická /1579-1594/ skvělým dokladem úrovně českého jazyka.

Tisknout